Prvé mesiace a roky sú v živote nepochybne najdôležitejšie pre rozvoj návykov. Plávanie je jedným z veľmi efektívnych aktivít na podporu vedomosti a zručnosti u detí a ich celkový vývin.
Plávanie dojčiat a batoliat
nie je myslený v pravom slova zmysle. Nejde vôbec o to naučiť bábätká plávať. Hlavným zmyslom je upevňovať vzťah medzi rodičom a dieťatkom. Vodné prostredie je dieťatku veľmi blízke, podobá sa prostrediu jeho prenatálneho života. Dieťatku sa v teplej (30 až 32 °C) vode páči a má nesmiernu radosť z pobytu vo vode v blízkosti svojho rodiča. Deti si zvykajú na prostredie vrstovníkov, lepšie spia, jedia, sú pohybovo zdatnejšie, netrpia bolesťami bruška a vytvárajú si kladný a radostný vzťah k vode. Už v rannom veku získajú cit pre vodu , nebudú sa vody báť a znesú vodu na všetkých častiach tela. Vo veku okolo troch rokov sú deti schopné opakovať a napodobňovať pohyb, preto sa začína s výučbou plaveckých štýlov delenou formou. Väčšina pohybov vo vode je sprevádzaná rôznymi riekankami.
U najmenších detí ide predovšetkým o radostnú hru rodičov s deťmi vo vode, ktorá pozitívne stimuluje u dojčiat a batoliat pohybovú aktivitu a tá je nevyhnutná pre zdravý vývoj ľudského organizmu. Samozrejme aj "plávanie" týchto najmenších detičiek má veľký význam pre neskoršiu výuku plaveckých spôsobov. Prirodzené pohyby vo vode podporujú vývoj motoriky a nárast sebavedomia dieťaťa. Detské plávanie má pozitívne účinky na telesný a duševný vývoj dieťaťa. Zlepší sa schopnosť orientácie vo vodnom prostredí, pocit rovnováhy a zároveň sa posilní svalstvo a väzivá. Práve voda je tým živlom, ktorý má pre Vás neustále nachystané množstvo podnetov oslovujúcich všetky oblasti vnímania. Okrem toho je tu i telesný kontakt, na základe ktorého si dieťa vytvorí silný pocit dôvery k svojmu rodičovi. Už 10 mesačné dieťatko sa vďaka nácviku správnych techník dokáže samo zachrániť po nešťastnom páde do vody!
Deti sa prirodzenou a hravou formou naučia zvládnuť mnohé prvky predplaveckej a plaveckej výuky ako napr.:
- adaptácia na prostredie bazéna a prácu v detskom kolektíve
- splývavé polohy na chrbte a na bruchu
- výdychy do vody
- potápanie a lovenie
- skoky zo sedu a stoja
- orientácia pod vodnou hladinou
- práca s plaveckými pomôckami
- niektoré základné plavecké pohyby
Pravidelný pobyt vo vode podporuje:
- psychomotorický vývoj detí
- zlepšuje obehové a funkčné parametre organizmu
- má významný vplyv na podporu imunitného systému
- zlepšuje otužovanie organizmu a pohybové schopnosti
- má významný sociálny aspekt pre fungovanie rodiny
- predovšetkým deti získavajú cit pre vodu, ktorý je pre pohyb vo vode veľmi dôležitý
- plávanie už pomohlo prekonať nielen ťažkosti s jedením, ale aj so spánkom a bolesťami bruška
- upevňovanie hygienických návykov
- zlepšenie koordinácie pohybov a posilnenie svalstva, ktoré deti bežne nezapájajú
- pomáha pri liečbe telesne postihnutých detí, kojencov s odchýlkami neuro-psychického vývoja a detí s chronickými chorobami horných dýchacích ciest.
- upevňuje vzťah medzi rodičom a dieťatom